A masszázs típusai és hatása

Az érintés gyógyító hatását már az időszámításunk előtt is ismerték, és az azóta eltelt idő alatt tovább fejlesztették, így alakultak ki az általunk ma ismert masszázs típusok.

A masszázs egy olyan kikapcsolódási és felfrissülési forma, amely a test és léleknek is egyaránt feltöltődést nyújt. A mai felgyorsult világban nincs időnk foglalkozni magunkkal, az egészségünkkel, a masszázs segíthet a rohanó életmód, az állandó stressz által kialakuló testi és lelki feszültségek feloldásában.

A masszázs közvetlen és közvetett hatású. A közvetlen hatás következtében helyi reakciók történnek, például ellazul a feszes izomzat. A közvetett hatású masszázsnál a belső szervek működését befolyásoljuk, javítjuk. Ebből következik, hogy a masszázs fontos szerepet játszik a megelőzésben és a gyógyulási folyamatban is.

Nagyon sok masszázsfajta ismert. A thai masszázs, amely a legősibb masszázsformák közé tartozik, az akupunktúrás pontokra gyakorolt nyomással fejti ki hatását. Különlegessége, hogy nem csak a kezet, hanem az alkart, a lábat és a térdet is használja a masszőr a kezelés során. Különleges nyújtó és feszítő mozdulatsorokkal erősíti a hatást.

A talpmasszázs ma már a gyógyászatban is alkalmazott gyógyulást elősegítő masszázsforma. Mivel a talpon minden egyes szerünknek meg van a megfelelő idegvégződése, ezeknek a pontoknak az ingerlésével beindíthatjuk a test öngyógyító képességét, emellett frissítő, regeneráló és megelőző hatása is van.

A svéd masszázs a test összes izmát kezelésbe veszi erőteljes frissítő és kondicionáló hatást váltva ki. Gyorsítja a vérkeringést és az anyagcserét, csökkenti a hát- és gerincfájdalmakat, javítja az emésztést.

Megkülönböztetünk gyógymasszázst és hagyományos masszázst. A gyógymasszázs fájdalom, betegség kezelésére alkalmazzuk, a hagyományos masszázst pedig frissít, relaxál, visszaadja a testnek az életenergiát.

A masszázs alkalmazhatósága általánosságban nincs életkorhoz kötve. A babákat már a hasban, simogatással is masszírozhatjuk, később ott vannak a különböző babamasszázsok. A gyerekeknek nincs szükségük masszázsra, mert sokat mozognak, de betegségek esetén náluk is jó eredményeket érhetünk el megfelelő masszázsokkal. Felnőttkortól kezdődően pedig, egyes betegségekben szenvedőket kivéve, bárkinek jót tesz egy frissítő, regeneráló masszázs.

Kismamáknak a terhesség első harmadában nem ajánlott a masszázs, azután, a derék és a háttájék kivételével, finom, óvatos frissítő masszázs alkalmazható. Hasra feküdni természetesen nem szabad, és a legmegfelelőbb a félig ülő és ülő testhelyzet a masszázs során.

Tagged on: